V návaznosti na předloňskou úspěšnou konferenci věnovanou hradu Skála se Dům historie Přešticka, Spolek pro záchranu historických památek Přešticka a spolek Genius loci českého jihozápadu opět rozhodly spojit síly a uspořádat ve spolupráci s městem Přeštice a Kulturním a komunitním centrem Přeštice II. mezioborovou přeštickou konferenci 2020, která budezároveň i XVII. konferencí Genius loci českého jihozápadu.
Konference pod názvem Poddanská města v českých zemích proběhne 21. a 22. září 2020 v konferenčním sále Kulturního a komunitního centra Přeštice, Masarykovo náměstí 311. První den bude věnován jednání, v němž chceme téma reflektovat v širším interdisciplinárním kontextu. Večer bude připraven kulturní program. Následující den v jednání pokračujeme, v případě zájmu zorganizujeme prohlídku Domu historie Přešticka, přeštického kostela a dalších památek Přeštic a okolí.
V programu konferenčního jednání bychom rádi otevřeli témata týkající se fenoménu poddanských měst u nás i za hranicemi, a to jak v obecné rovině, tak i na příkladu konkrétních poddanských měst.V této souvislosti uvádíme výběrdílčích témat, která lze dále doplnit, či modifikovat.
– Vývoj bádání o poddanských městech
– Město nebo městečko?
– Pojem „poddanské město“ či „vrchnostenské město“
– Kategorizace poddanských měst (ochranná – municipální města, rezidenční a nerezidenční poddanská města, poddanská města z hlediska vrchnosti: komorní, šlechtická, církevní atd.)
– Komparace (poddanská a královská města, poddanská města a trhové vsi, poddanská města u nás a v zahraničí atd.)
– Zakládání poddanských měst a jejich geneze
– Právní výbava poddanský měst (privilegia, městská práva)
– Vrchnostenská správa poddanských měst, samospráva poddanských měst, diplomatika, městské soudnictví
– Majetek, hospodaření, hospodářský potenciál poddanských měst
– Cechy v poddanských městech
– Obyvatelstvo poddanských měst, měšťané
– Poddanská města z hlediska urbanismu a architektury
– Poddanská města a archeologie
– Církevní správa, konfesionalita apod., mecenát v poddanských městech
– Každodennost v poddanských městech
– Festivity v poddanských městech
– Kulturní život a potenciál poddanských měst, bratrstva, spolky
– Působení významných osobností a jejich vliv na profilaci poddanského města
Příspěvky přednesené na konferenci vyjdou v samostatném konferenčním sborníku.
Organizace a technické zabezpečení konference:
Vystoupení na konferenci je limitováno časem 20 minut, přičemž 5 minut z tohoto času by mělo být věnováno diskuzi. Přednášejícím bude k dispozici ozvučení, počítač a dataprojektor.
Důležité termíny:
do 30. 6. 2020 – odeslání přihlášky (v případě příspěvku včetně anotace)
21.–22. 9. 2020 – konání konference
do 31. 12. 2020 – odevzdání příspěvku do sborníku
Konferenční poplatek:
pro přihlášené 300 Kč (důchodci 150 Kč)
pro aktivní členy Spolku pro záchranu historických památek Přešticka, spolku GL a návštěvníky z řad širší veřejnosti zdarma
Individuální registrační poplatek zahrnuje registraci účastníka, organizační náklady konference, konferenční materiály a občerstvení. Nocleh, obědy a večeře si každý účastník hradí sám. Ubytovací a stravovací možnosti spolu s mapkou uvádíme v příloze.
Konference bude zahájena 21. 9. 2020 v 10:00. Od 9:00 do 9:45 proběhne prezence účastníků. Předpokládaný konec jednání je plánován na 17:45. Jako obvykle je na pondělí večer připraven kulturní program, jehož náplň upřesníme.
Do Přeštic se lze dopravit pomocí vlakového spojení Praha – Plzeň – Klatovy – Železná Ruda. Vlak z Prahy hl. n. odjíždí v 6:13 (Přeštice 8:06), nebo v 7:13 (Přeštice 9:06).
Své přihlášky včetně stručné anotace zasílejte na adresu Dům historie Přešticka, Třebízského 24, 334 01 Přeštice, nebo e-mailem na adresu: michal.tejcek@seznam.cz.
Mgr. Michal Tejček – Dům historie Přešticka
PhDr. Marta Ulrychová, Ph.D. – Genius loci českého jihozápadu
http://urbannihistorie.cz/wp-content/uploads/2020/02/Konference-Přeštice-II-CFP.docx